Engebeli Çim Nasıl Onarılır?

Engebeli çimleri düzeltme konusunu daha ayrıntılı olarak inceleyelim ve nasıl inişli çıkışlı olduğunu, nasıl düzleştirileceğini ve bunu yapmak için bir rulo kullanmanız gerekip gerekmediğini keşfedelim.

Bir ip üzerinde uzun bir ikiye dört sürükleyerek ve doldurulacak delikleri işaretleyerek engebeli çimlerinizi kontrol edin. Yarım inç derinliğin altındalarsa, 50/50 saksı toprağı ve kum karışımı kullanın. Yarım ile bir inç arasında, toprağa 70/30 kum karışımı kullanın ve bir inç ila üç inç arasında yüzde yüz saksı toprağı kullanın.

Çoğu çim çıkıntısı, sadece delikler ve vadiler doldurularak düzeltilebilir. Ancak, çimlerinizde ciddi anlamda büyük tepeler varsa o zaman daha ciddi bir çözüme ihtiyacınız olabilir. Çimlerinizde küçük delikler ve hendekler varsa uzmanlar, yüksek noktaları sıkıştırmaya çalışmak yerine alçak noktaları oluşturmanın çok daha kolay olduğunu söylüyor. Hendeklerin belirlenmesi ve bir üst toprak karışımı ile tesviye edilmesi kolay ama yorucu bir kendin yap projesidir.

Çimlerinizde istemediğiniz gerçekten büyük tümsekler (daha çok küçük tepeler gibi) varsa, alttaki toprağı çıkarmanız gerekebilir. Bunu başarmak için, tepede büyüyen çim tabakasını dikkatlice kesmeniz ve bir kenara bırakmanız gerekir. O zaman alttaki toprak tepesini kazmanız gerekecek. Toprak tepesi gittiğinde, çim tabakasını değiştirin.

Yaz boyunca her zaman aynı yönde biçerek kendi çim topaklarınızı oluşturabilirsiniz. Veya diğer canlılar topaklar ve delikler oluşturabilir. Solucanlar küçük delikler açar ama tarla fareleri, benler, rakunlar ve köpeğiniz büyük delikler açabilir. Çimler çok fazla veya çok az drenaj nedeniyle topaklanabilir. Bir dahaki sefere yağmur yağdığında veya yağmurlama döngüsü sırasında çimlerinize dikkatlice bakın. Bir fıskiye başlığı çimlerinize çarparak bir hendeğe neden olur mu? Bir iniş borusu veya kırık bir fıskiye başlığı altında olduğu gibi yerlerde su birikiyor mu?

Drenaj sorunlarınız varsa, çimlerinizi düzleştirmek için toprağa veya kuma para harcamadan önce altta yatan sorunu çözmeyi düşünün. Daha az su vermeniz gerekebilir. Veya ıslak bir iklimde yaşıyorsanız, fazla suyu gidermek için Fransız kanalizasyonları, yağmur varilleri, iniş boruları veya “dere” yatakları eklemeyi düşünün.

Engebeli Çimlerimi Yuvarlamalı mıyım?

Çim haddeleme için en iyi uygulama spor sahaları içindir. Ev çimleri için çoğu uzman, yuvarlanmanın yardımcı olmadığını söylüyor. Aslında, çimlerinizin üzerinde ağır bir silindir çalıştırmak, topaklı bir çimden çok daha kötü olan toprak sıkışmasına neden olabilir. Mükemmel seviyede bir çim elde edebilirsiniz.

Toprak sıkıştırıldığında olması gerektiği gibi akmaz. Su tutar. Ayrıca ağır silindirler, çimlerinizin toprağındaki büyük ve küçük hava ceplerini yok eder. Sağlıklı toprak, solucanlar, böcekler, protozoa, nematodlar gibi ürpertici sürüngenlere ihtiyaç duyar. Ve ürkütücü sürüngenler de oksijene ihtiyaç duyar.

Uzun, düz bir aletle çim seviyenizi kontrol edin. (Düz) ikiye dört, tırmık sapı gibi uzun bir tahta dübel veya uzun bir seviye kullanabilirsiniz. Harika bir Kendin Yap aracı için bu bölümün alt kısmında bağlantısı verilen videoyu izleyin. Düşük noktalarınızı belirlediğinizde, işaretleyin. Çimlerinizin yumrulu olması sizi çıldırtıyor olsa da çimlerinizi tamamen düzleştirmenin biraz zaman alabileceğini unutmayın. Aşamalar halinde gitmeniz gerekebilir.

Çim vadileriniz yarım inçten daha derinse, o zaman bir seçeneğiniz var: hendeklerinizi belirli bir süre inşa edin veya yeniden tohumlamayı planlayın. Ardından, çiminizin aktif bir büyüme aşamasında olduğundan emin olun. İlkbahar ve sonbahar genellikle iyi bahislerdir, ancak zamanlama nerede yaşadığınıza bağlıdır. Çimleriniz uykuda olmamalıdır.

Ardından, birkaç hafta içinde kademeli olarak kısaltarak çiminizi hazırlayın. Uzmanlar, en iyi yüksekliğin yarım inçten bir inç’e kadar olduğunu söylüyor. Son zamanlarda sazınızı çıkarıp havalandırmadıysanız, bunu yapmak için de iyi bir zaman. Yerel hava durumu raporunuzu kontrol edin. İyi bir uzun kuru büyünün yaklaştığından emin ol. Çimleriniz kuru olmalıdır.

Tesviye kumunuz veya toprağınız size nemli ve pütürlü geliyorsa, yayın ve kurumasını bekleyin. Topaklanmış toprağı tırmıklamak işinizi çok ama çok daha zor hale getirecektir. Karışımınızı hazırlayın. Uzmanlar, hendekleriniz ne kadar derinse, karışımınızın sahip olması gereken organik yüzdesinin o kadar yüksek olduğunu söylüyor. Bu nedenle, delikleriniz veya vadileriniz yarım inçten daha derin değilse, sadece ince kum veya 50/50 saksı toprağı ve kum karışımı kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için şimdi bize ulaşın!