Yapısal Peyzaj Uygulamaları

Yapısal peyzaj uygulamaları genel olarak açık alanları doğal bir hale getirmek için olan projeler olmaktadır. Ayrıca hala kullanımda olan açık alanları doğal bir forma getirmek için de olan projelerdir. Manzara anlamına gelen peyzaj kelimesi, çevrenin güzel bir görünüm sağlamasını amaçlamaktadır.
Peyzaj uygulaması ile çevre düzenlenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle çevreye göze hitap eden alanlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra doğa ile uyumlu alanlar elde edilmektedir. Tamamen doğal değerlerin, herhangi bir tarihi özelliğini bozmadan peyzaj düzenlemesi gerçekleşmektedir. Bütün yaşam alanlarının daha estetik bir görünümde olması için peyzaj uygulaması gerekmektedir. Bu sayede çevrede hoş manzara ortaya çıkmaktadır.
Yapısal peyzaj uygulamaları devam eden doğal alanların ortaya çıkması için gerekli olmaktadır. Ayrıca her zaman güzel olan doğanın daha şık bir görünümde olması yapısal peyzaj uygulaması ile mümkün olmaktadır. Kültürel ve doğal olarak iki ayrı peyzaj çalışmaları seçeneği yer almaktadır. Bunlar ise kendi içinde orman, turistik, yol, endüstriyel, kırsal ve flora, atmosfer ve olayları, arazi ve morfoloji olarak ayrılmaktadır.
Peyzaj Uygulama
Peyzaj uygulama çevrenin daha estetik bir görünüme sahip olması için gerekli bir uygulama olmaktadır. Bunun yanı sıra çevredeki yeşil alanların artması ve otlarla kaplı alanların daha şık durması için gerekmektedir. Peyzaj mimarları bu uygulamalar için üniversitede eğitim almakta ve eğitim sonucunda sahip oldukları bilgiler ile hizmet vermektedir.
Yapısal peyzaj uygulamaları alanında uzman profesyonel bir ekip ile uygulaması gerçekleşen bir mimari olmaktadır. Çünkü çevre düzenleme çalışmaları oldukça detaylı bir çalışma gerektirmektedir. Bu yüzden çeşitli teknisyen, mühendis, bahçıvan ve ustaların yer aldığı bir ekip olması gerekmektedir. Bu ekibin içerisinde ise peyzaj alanında eğitim almış olan bir peyzaj mimarı yer almaktadır.
Peyzaj uygulama projesi oldukça koordine gerçekleşmesi gereken bir proje olmaktadır. Doğanın devamlılığı ve şık bir manzara için peyzaj projeleri oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Günümüz şehir hayatında yeşilliğin az olduğunu görmek mümkündür. Ancak peyzaj projeleri ile şehir hayatına uyum sağlayan yeşillikler ortaya çıkmaktadır. Böylelikle şehir hayatı içerisinde doğal alanlar elde etmek mümkün olmaktadır.
Peyzaj Uygulamalarında Kullanılan Bitki Grupları
Yapısal peyzaj uygulamaları sırasında farklı bitki grupları da kullanılmaktadır. Öncelikle proje sırasında belirlenmiş olan konsepte dikkat etmek gerekmektedir. Konsepte bağlı olarak ise ağaç ya da ağaççıkların kullanımı gerçekleşmektedir. Özellikle 7 ile 15 metre arasında değişen ağaçlar peyzajda ağırlıklı olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra dar alanlarda 3 ile 7 metre boyundaki ağaçlar da olmaktadır.
Peyzaj uygulamalarında en yaygın kullanılan bitki grubu genel olarak çalılar olmaktadır. Ancak uygulama esnasında 15 ile 20 santim boyundaki çalılar ön planda yer almaktadır. Çünkü zaman içerisinde çalıların uzayacağı da projede yer almaktadır. Projeye bağlı olarak zaman içerisinde en fazla 5 metre olacak biçimde çalıların seçimi gerçekleşmektedir. Böylelikle birbiri ile uyumlu bitkiler ile proje gerçek hayatta olmaktadır.
Yapısal peyzaj uygulamaları mevsimlik çiçekler ile hoş bir görünüm kazanmaktadır. Böylelikle çevrede rengarenk bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca zeminde boş yer olmaması adına yer örtücü bitkiler de seçenekler arasında yer almaktadır. Çiçeklerin birbiri ile uyumlu olması ve tamamen doğal bir alan görünümü kazanmak için bu uygulama gerçekleşmektedir.
Yamaç Peyzaj Uygulamaları
Yamaç peyzaj uygulamaları ile düz arazilerde uygulaması gerçekleşen projeler aynı olmamaktadır. Bu nedenle her arazi için farklı bir peyzaj projesi çizimi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Çünkü yamaç şeklindeki arazilerin düzeni için bazı teknikler ön planda yer almaktadır. Bu teknikler arasında en yaygın olanı ise istinat duvarı çekmektir. Böylelikle düzenlemesi daha pratik bir alan elde etmek mümkün olmaktadır.
Yapısal peyzaj uygulamaları yamaç arazilerde de oldukça fazla gerçekleşmektedir. Eğer yamaç araziler için peyzaj uygulaması gerçekleşecek ise bahçe duvarı da seçenekler arasında yer almaktadır. Ancak bahçe duvarı kullanımı sırasında farklı alternatifler de mümkün olmaktadır. Çünkü bahçe duvarı dendiği zaman taşlar akla gelmektedir. Farklı tarzlarla da bahçe duvarı gibi seçenekleri uygulamak oldukça yaygındır.
Bahçe peyzaj uygulamaları gerçekleşirken öncelik yamaç araziyi peyzaja uygun hale getirmek olmaktadır. Çünkü yamaç arazilerde toprak kaymasının gerçekleşmesi oldukça fazladır. Bu yüzden yamaç arazilerin düz bir hale gelmesi amaç haline gelmektedir. Böylelikle toprak kaymasına engel olmakta ve peyzaj sonucunda daha güzel bir sonuç elde etmek mümkün olmaktadır. Bahçe duvarı birkaç parça seçimi ile kolay uygulaması gerçekleşen bir projedir.
Dikey Peyzaj Uygulamaları
Yapısal peyzaj uygulamaları dış ya da iç mekan fark etmeden seçenekler arasında yer almaktadır. Her yerde uygulaması gerçekleşen peyzaj uygulamaları daha estetik bir görünüm yakalamak için gerekli olmaktadır. Bu yüzden dikey peyzaj uygulamaları için duvarların estetik hale kavuşması da denmektedir. Böylelikle çevredeki yeşil alanlarda artış görmek daha kolaydır.
Dikey peyzaj uygulamaları binanın tek cephesinde uygulaması gerçekleşen bir proje olmaktadır. Bu duvarın bazen gerçek çiçekler bazen de yapay çiçekler ile uygulaması gerçekleşmektedir. Ancak sukulent ve mevsimlik çiçekler daha fazla tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Seçenekler duvarın yer aldığı konuma göre değişmektedir. Çünkü duvarın baktığı yöne göre çiçeklerin ihtiyacı da farklı olmaktadır.
Yapısal peyzaj uygulamaları genel olarak otellerin talep ettiği bir uygulama olmaktadır. Buradaki asıl amaç katlar arasında ya da otelin giriş kısmında şık bir görünüm elde etmektir. Ayrıca müşterilerin dikkatini çekmek ve onları doğal bir ortamla karşılamak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra otele zengin bir görünüm kazandırdığı için de oldukça fazla talep gören bir projedir.