Bodrum’da Peyzaj Hizmeti

Bodrum’da peyzaj hizmeti, özellikle otellerin ve müstakil yazlık evlerin bahçelerinde tercih edilen bir hizmettir. Bodrum içinde birbirinden farklı olmak üzere, birçok farklı firma bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kurumsal yerler olmakla birlikte, bazıları da daha butik firmalardır. Peyzaj hizmeti almayı düşünen kişiler, hayal ettikleri bahçe görünümüne sahip olmak için bu firmalardan birini tercih edebilmektedir. Genellikle her firmanın peyzaj alanı diğerinden farklıdır. Bazıları daha kreatif iş yaparken, bazıları da daha genel bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

Her bahçe görünümü için farklı fiyat opsiyonları bulunmaktadır. Peyzaj hizmeti ve fiyatları genellikle bahçenin büyüklüğüne bağlıdır. Ortaya çıkacak işin ne kadar komplike olduğu, belirleyici diğer bir maddedir. Peyzaj hizmetleri sadece oteller ya da ev sahipleri tarafından tercih edilmemektedir. Kentsel dönüşüm projeleri, belediyeler gibi birçok büyük kurum da bahçe peyzaj hizmeti almaktadır. Bazı kurumların hali hazırda anlaşmalı olduğu peyzaj firmaları da bulunabilmektedir. Bu da herhangi bir peyzaj hizmeti istenildiğinde, yapılma sürecini kolaylaştırmaktadır.

Bodrum’da Peyzaj Hizmeti Nasıl Alınır?

Bodrum’da peyzaj hizmeti alma süreci, diğer şehirlerimizden farksız olarak işlemektedir. Hizmet alınacak olan firma, ilk olarak peyzaj yapılacak alanı değerlendirmek üzere incelemeye gelir. Bu doğrultuda da firma yapacağı işin komplikesine ve büyüklüğüne göre müşteriye bir fiyat vermektedir. Eğer firma ile müşteri her konuda anlaşırsa, belirlenen tarih aralıklarında işe başlanmaktadır. Bu süreçte, müşteri ile peyzaj firması birlikte hareket etmektedir. Müşterilerin her aşamadan detaylı bir şekilde haberdar olmaktadır. Bu şekilde revize işlemler ya da değiştirilmesi istenilen bir şey olduğunda süreç daha kolaydır.

Çoğu kişi peyzaj firmalarından peyzaj mimarı hizmeti almayı tercih etmektedir. Bunun sebebi, peyzaj mimarlarının park ve bahçelere daha doğru ve estetik bir görünüm kazandırabilmeleridir. Bu kişiler, eğitimleri boyunca her türlü peyzaj çeşidi hakkında detaylıca teorik ve pratik bilgi kazanmaktadırlar. Bu yüzden, öncelikli olarak tercih edilmektedirler. Firmalar dışında, peyzaj mimarları kendilerine ait butik yerler açmayı kariyer olarak daha doğru bulmaktadır. Bodrum’da peyzaj hizmeti denildiğinde de aynı şekilde firmalar ile birlikte peyzaj mimarları da akla gelmektedir.

Peyzaj Hizmetleri Nelerdir?

Peyzaj konusunda akıllara gelebilecek ilk soru peyzaj hizmetleri nedir sorusudur. Peyzaj, en temel ve basit açıklaması ile, bir bahçe ya da yeşil alanın manzarası demektir. Özellikle insanların doğadan koptuğu günümüz zamanlarında, peyzaj hizmetlerinin değeri çok büyüktür. Bu hizmetlerin en büyük amacı, insan ile yeşili estetik bir şekilde bir araya getirmektir. Bu yüzden, özellikle Bodrum’da peyzaj hizmeti de en çok tercih edilen hizmetlerin başında gelmektedir.

Peyzaj hizmet sınıfları genel olarak mimari ve genel olarak ayrılmaktadır. Genel peyzaj hizmetleri, belediyelere bağlı olan park ve bahçelerde kullanılmaktadır. Mimari peyzaj ise, daha çok lüks otellerin bahçeleri, büyük konut sitelerinin bahçeleri ve müstakil evlerin bahçelerinde görülmektedir. Belediyelere bağlı olan park ve bahçeler, halkın kullanımında olduğu için, en büyük öncelik de kullanımdır. Estetik yargılar bu tip yerlerde esas öncelik değildir. Ancak; oteller, Bodrum’da olduğu gibi müstakil yazlık evler estetik bir görünüme ihtiyaç duymaktadır.

Bodrum’da peyzaj hizmeti de tıpkı bu şekilde sınıflara ayrılmaktadır. Ancak, Bodrum’da ağırlıklı olarak müstakil yazlık evler olduğundan, en çok mimari peyzaj tercih edilmektedir. Bunun tercih edilmesindeki bir diğer etken evlerin yazlık olarak satılması ya da kiralanmasıdır. Evlerin alıcı adayları, evin kendisinden önce bahçesini görmektedir. Yani, en önemli izlenim olan ilk izlenimi evlerin ya da sitelerin bahçesi yaratmaktadır. Bu noktada, özellikle mimari peyzajın önemi oldukça yüksektir.

Bodrum’da Peyzaj Hizmeti ve Fiyatları

Bodrum’da peyzaj hizmeti almanın fiyatları, genel olarak diğer şehirler ile benzerdir. Ancak, Bodrum biraz daha yazlık ve turistik bir belde olduğundan, fiyatlar yine de ortalamanın üzerinde olabilmektedir. Bu fiyatlar, beldeden bağımsız olarak istenilen görünüme ve işçiliğe bağlı olarak değişmektedir. Ortalama fiyat, firmanın ya da mimarın inceleme yapmaya geldiği ön görüşmede belli olmaktadır. Bu süreçte istenilecek eklemeler ya da revizyon dokunuşlar, genellikle ekstra olarak ücretlendirilmektedir. Ancak, istenilen işe uygun olan doğru bir firma ya da mimar seçilirse, revizyon eklemelere genellikle gerek duyulmamaktadır.

Çiçeklendirme, ağaçlandırma, kaldırılması mümkün olmayan taşların saklanması gibi hizmetler, peyzaj hizmeti fiyatları konusunda etkilidir. Müşteriler, tüm bu hizmetlerden yararlanabilirken, istedikleri görünüme göre herhangi bir tanesinde de karar verebilmektedir. Her bir hizmetin fiyatı ayrı olmakla birlikte, bazı firmalar paket olarak da hizmet vermektedir. Bu paketler, genel olarak fiyat açısından daha uygundur.

Peyzaj Hizmetlerinde Ekstralar

Bodrum’da peyzaj hizmeti almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta, peyzajın sadece görüntüden ibaret olmadığıdır. Estetik görünüm ve düzenleme haricinde, bahçeye yapılan sulama sistemleri de peyzaj hizmetlerinin içine dahil edilmektedir. Yani, sadece bahçe değil; büyük arazilere sahip olan yerler için de bu hizmetler idealdir. Sulama sistemlerinin peyzajın içinde yer almasının sebebi; çimlendirme ya da çiçekleme yapılan bölgelerin düzenli olarak sulanmaya ihtiyaç duymalarıdır. Yapılan işlemlerden sonra bahçe doğru şekilde sulanmazsa, alınan tüm hizmetler boşa gidebilmektedir.

Bodrum’da peyzaj hizmeti alan kişiler, bu hizmetten sonra bahçıvan desteğine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu desteği, peyzaj firmaları da verebilmektedir ancak, genellikle müşteriler kendi buldukları kişileri tercih etmektedir. Bu kişiler ağırlıklı olarak referans usulü ile bulunmaktadır. Alınan peyzaj hizmetlerinden sonra, bahçıvan desteğine ihtiyaç duyulup duyulmayacağınının bilgisini firma vermektedir. Ancak, bu temel olarak kişinin kendi isteğine bağlıdır. Eğer bir firma bu desteği veriyorsa, bu da çalışan kişi ve çalışma saati özelinde fiyatlandırılır. Bunun detayı, müşteri ile bahçıvan arasında görüşülerek sonuca bağlanmaktadır.