Peyzaj Hizmeti

Peyzaj hizmeti sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar, peyzaja dair tüm beklentinize kısa bir süre içerisinde yanıt oluşturmaktadır. Ancak birçok insan peyzajın ne olduğunu bilmemekle beraber, bu hizmetten faydalanmaktan yoksun kalmaktadır. Genel olarak manzara görünümüne verilen isim olarak ön plana çıkan peyzaj, sağladığı hizmetle müşterileri büyülemektedir. Peyzaj hizmetini sağlayan kişiler, “peyzaj mimarı” olarak isimlendirilmektedir. Peyzaj mimarları alanları tamamen doğal bir biçimde düzenlemeye ve süslemeye yönelik faaliyet göstermektedir. Fakat yapay peyzaj hizmeti almanız da son derece mümkün olmaktadır. Günümüzde pek çok alanda peyzaj projelerini görmek mümkün olmaktadır. Lüks oteller bu noktada örnek gösterilmektedir. Ancak peyzaj sadece büyük projelere değil, küçük alanlara da uygulanmaktadır.
Peyzaj hizmeti almak isteyen bireyler, iyi bir firma arayışına girmektedirler. Ancak konu ile ilgili bilgisi olmayan kişiler karşısına çıkan ilk firma ile anlaşmak istemektedir. Bu durum pek sağlıklı olmamakla beraber, maddi ve manevi aksiliklere yol açabilmektedir. Bu yüzden araştırıp, iyi bir firma seçmek önem taşımaktadır. Bugün birçok alanda peyzaj projesi uygulanabilmektedir. Yaşam alanını daha güzel bir görünüme ulaştıran peyzaj, dünyanın en yerinde büyük bir rağbet görmektedir. Ancak çoğu ülke peyzajın faydalarından yararlanmaktan yoksun kalmaktadır. Fakat ülkemizde peyzaj hizmetine gerekli önem gösterilmektedir. Yeşil alanların azalması, insanların sağlığına olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu sebepten ötürü peyzaj uygulamaları önem taşımaktadır. Bu yazımızda Peyzaj hizmetleri nedir sorusuna yanıt oluşturmaya çalışmaktayız.
Peyzaj Mimarlığı
Peyzaj hizmeti konusunda faaliyet gösteren birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar kaliteli peyzaj çalışmaları ile dikkat çekmektedir. İnsanlar birçok sebepten dolayı peyzaj hizmeti veren firmalar ile iletişim kurmaktadır. Bu yüzden firmaların müşterilerin beklentilerine kısa bir süre içerisinde cevap vermeleri gerekmektedir. Aksi taktirde müşteri kaybı yaşamaları mümkün olmaktadır. Peyzaj mimarlığı, peyzaj projelerinin yapılmasından, yapım sonucuna kadar ki tüm süreçte hizmet sağlamaktadır. Bahçe peyzaj hizmeti en çok ilgi gören hizmet biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak peyzaj en çok büyük işletmelerde boy gösteren bir hizmet türü olmaktadır. Peyzajın uygulanacağı alanlar ya da bahçe düzenlemesi uygulamaları verimlilik sağlamaktadır. Peyzaj uygulamasında hangi bitkilerin kullanılacağı, alanın verimliliği ve bitkilerin yaşama süreleri peyzaj mimarlarınca test edilmektedir. Bundan ötürü peyzaj mimarların üstlendikleri görev bir hayli büyük oranda olmaktadır.
Peyzaj Hizmeti Türleri
Peyzaj hizmeti türleri bakımından sınıflandırılmaktadır. Ancak bu türler hakkında bireylerin fazla bilgisi bulunmamaktadır. Peyzaj hizmeti almayı düşünen bireylerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde verimli bir hizmet almaları söz konusu olmamaktadır. Çevremizde bulunan alanların çevre düzenlenmesi yapılarak, estetik görünümü peyzaj hizmeti ile sağlanmaktadır. Peyzaj hizmet sınıfları farklı alanlarda hizmet vermektedir. Doğanın güzelliklerini adeta dekore eden peyzaj, çalıştığı alanları daha güzel bir hale getirmektedir. Bununla beraber peyzaj hizmet sözleşmesi de büyük bir önem taşımaktadır. Peyzaj hizmeti türleri şu şekilde olmaktadır:
• Kuşbakışı Peyzajları: Hava araçları tarafından kuşbakışı biçimde görüntülenen alanların peyzajı bu hizmet türü ile sağlanmaktadır.
• Nehir Peyzajları: Nehir kıyısında yer alan ya da nehir boyu konumlanan yerlerin düzenlenmesi bu hizmet türüyle sağlanmaktadır.
• Mehtap Peyzajları: Geceleri, ay ışığıyla beraber oluşan manzara, gece ortamlarıyla alakalı düzenlemeler bu hizmet türüyle sağlanmaktadır.
• Gökyüzü ve Bulut Peyzajları: Bulut ya da atmosferin görünümlerini betimleyici peyzaj hizmet türü olmaktadır.
• Kent Peyzajları: Yüksek bir yerden kentin görünümünün betimlenmesi ile hizmet veren peyzaj türü olmaktadır.
• Kentsel peyzaj, yol peyzajı, turistlik peyzaj, endüstriyel peyzaj ve orman peyzajı da farklı sınıflar olmaktadır.
Peyzaj Kullanım Alanları
Peyzaj hizmeti tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanmaktadır. Fakat peyzajın değeri dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilinmemektedir. Birçok alanı birbirinden güzel hale getiren peyzaj, 20.yy’da profesyonellik kazanmaktadır. Ancak peyzajın geçmişi bir hayli köklü olmaktadır. Eski Mısır’dan beri boy gösteren peyzaj, birçok alanda kullanılmaktadır. Çevremizde gördüğümüz her türlü alanı düzenleme işlemi peyzaj ile mümkün kılınmaktadır. Fakat bireyler peyzajın önemini hala kavrayamamaktadır. Peyzaj mimarı hizmeti her geçen gün ilgi görmeye devam etmektedir. Park, bahçe, kent, doğa, orman, sanayi, sahil ve yollarda kullanılan peyzaj, değer kazanmaya devam etmektedir. Halk arasında bahçe düzenlemesi olarak nitelendirilen peyzaj, alanları güzelleştirmek için faaliyet göstermektedir. Peyzaj, insanlara güzel imkanlar ile yaşanılabilir bir çevre sunmayı amaçlamaktadır.
Peyzaj hizmeti gün geçtikçe değer kazanmaya devam etmektedir. Ancak birçok insan peyzajın değerini anlamakta geç kalmaktadır. Kendin içerisinde doğal alanlar oluşturan peyzaj, insan sağlığına olumlu etkiler kazandırmaktadır. Yeşil alanların azalması insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Peyzajın ana amaçlarından bir tanesi yeşil alanları çoğaltmaktır. Bu yüzden peyzaj, insan hayatında önemli bir yere sahip olmaktadır. Çevresel düzenlemelerin kültürün etkisiyle şekillenmesini sağlayan peyzaj hizmeti, tüm dünyada ilgi görmektedir. Peyzaj alanında düzenlemeler yapan bireyler, peyzaj mimarı olarak nitelendirilmektedir. Mimarlık fakültesinden mezun olan bu kişiler, kişilerin peyzaj beklentilerini karşılamak adına hizmet vermektedir. Ancak en doğru mimar ile iletişime geçerek, kaliteli bir peyzaj hizmeti alabilmektesiniz.
Peyzaj Hizmetleri Fiyatları
Peyzaj hizmeti ve fiyatları bir hayli merak edilmektedir. Her geçen gün yaygınlık kazanan peyzaj faaliyetleri, fiyatları ile dikkat çekmeyi başarmaktadır. Çünkü peyzaj hizmetinde kullanılan ürünler çok ucuz olmamaktadır. Peyzaj hizmetleri fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterse de fiyatlar aşağı yukarı aynı olmaktadır. Ancak bazı bilindik firmalar, fiyatları çok yüksek tutmaktadır. Bu yüzden bireyler bu hizmeti almaktan çekinebilmektedir. Peyzaj fiyatları küçük bakım işleri için 2000 TL’den başlayım 4000’ye kadar farklılık göstermektedir. Çim ya da yağmurlama sistemi kurulumu ise 7000 TL’den başlayıp 14000 TL’ye kadar boy gösterebilmektedir. Ancak bu hizmet için net bir fiyat söylemek doğru olmamaktadır.